człowiek który decydował

Rozpoczął karierę zawodową prowadząc kancelarię adwokacką zajmującą się sprawami „małych ludzi”, za przykładem żydowskiego polityka działającego w jego dzielnicy. Wkrótce potem sam został wybrany do rady miasta.

Pięciokrotnie wybrany na burmistrza Wiednia przez absolutną większość rady miejskiej, czterokrotnie odrzucany przez cesarza Franciszka Józefa, który uważał go za niebezpiecznego rewolucjonistę. Założył chrześcijańsko-społeczną, która po latach przekształciła się w największą dziś partię w Austrii.

Jako burmistrz przekształcił Wiedeń w nowoczesne miasto. Stworzył komunikację publiczną z tramwajami, doprowadził do przejęcia przez miasto sieci gazowniczej i elektrycznej, rozbudował wodociągi, zakładał parki, budował szpitale.

Jako polityk był niezmiernie popularny wśród kobiet, nazywano go „pięknym Karlem”. Jego – jak powiedzielibyśmy dziś – fanki nazywano „amazonkami”, a on starał się, żeby skłaniały swoich mężów do głosowania na niego (same nie miały prawa głosu). Całe życie kawaler, deklarował się publicznie że „nie ma czasu na życie prywatne” – co nie przeszkadzało mu, gorliwemu katolikowi, przez 14 lat po cichu utrzymywać związku z malarką młodszą o 25 lat.

W swojej działalności politycznej stale odwoływał się do antysemityzmu, na tyle, że nawet Hitler uznawał go za inspirację swoich poglądów. Nie wiadomo, na ile to był pogląd, a na ile poza, jego antysemityzm określano jako „milutki”, gemütlich; zapytany czemu ma tylu żydowskich przyjaciół, miał odpowiedzieć „o tym kto jest Żydem, decyduję ja” (na długo przed tym zanim miał to powiedzieć Goebbels).

Poznajcie Karla Luegera (1844-1910).

PS to nie jest poważna biografia, to jest zbiór ciekawostek wyciągniętych z rozmaitych źródeł internetowych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s